Helsinge springgymnast har været på tur med Verdensholdet
Alex Otto, der har sine springer rødder i HSI Helsinge Gymnastikforening, er blandt de 14 springere. der blev udtaget og deltog på DGI's Verdenshold.
Alex vil kikke forbi GymHelsinge i kommende sæson og lave en træning med vores gymnaster. Det vil vi glæde os til.
Alex startede i Helsinge Gymnastikforening som 10 årig, hvor han inden da havde gået til stortrampolin i Gilleje. I Helsinge Gymnastikforening startede han på sin springerkarriere, da han landede i hænderne på instruktør Pia Rydahl. Det blev til mange medaljer igennem årene med dette spring/rytme hold til både DM og NM, så det var en stolt instruktør, der fik nyheden om Alex's optagelse.
Alex Otto har været aktiv gymnast og leder i HSI Gymnastik, samt suppleant til bestyrelsen. Han træner og bor i øjeblikket på Island i gymnastikforeningen Gerpla.
Det er Alex, der flyver på billedet til højre 
Se her et par film af Alex på youtube: Spring udendørs - klik her Tripple out på Realskolen - klik her
Spring i Hal 4 - klik her
|