00
Nyheder gymhelsinge
» 20. marts opvisning i Helsinge
» De støtter os
» Nyheder DGI
» Nyheder DGF og konkurrencer
Ændringer af træning
Kontakt
Links til film, gymnastik og andet godt
 
DM Medaljer igen igen

2 hold fra Mikropiger 3 fra Helsinge konkurrerede til DM i minipigerækken og gjorde det fantastisk i denne weekend i 7. division.

Det blev til medalje til begge hold - nemlig flotte medaljer af guld og sølv. Klik her for at se fotos og læse beretning fra DM turen.

Et kæmpe stort til lykke til vores konkurrencepiger!


2 x DM guld til Helsinge Gymnastik

Et kæmpe stort til lykke til vores Juniormix hold for at lande en solid placering som DM guldvindere i 1. division. Holdet er blevet trænet af Nicoline Jørgensen, Thomas Holst Olsen og Lasse Bøge Jensen. Klik her for at se de glade gruppefotos.

Det andet HURRA går til Juniorpiger 1 med deres DM guld i 7. division.

Det trejde HIP HURRA går til Juniorpiger 2 som sprang og lavede rytmeserie i høj klasse og dermed gik fra en 8. plads i 7. division til en meget flot 5. plads ved finalen. Begge Juniorpigehold er blevet trænet af Jeanette Jensen, Kasper Hossy og Katrine Rhiger. Klik her for at se de glade gruppefotos af begge Juniorpigehold.



Resultater DM Mini kvalifikation 02-05-2010
DM mini kvalifikation i Ringsted d. 1. - 2. maj 2010.

2 hold fra vores mikropiger 3 deltog i deres første konkurrence med et flot resultat. Der deltog ialt 81 hold fra hele Danmark i konkurrencen.

Instruktører for pigerne er Kim og Dorthe. Se billeder fra dagen -klik her.


Plac:

Forening

Rytme:

Bane:

Tramp:

Total:

49

Helsinge SI 2

8,70

8,40

9,50

26,60

51

Helsinge SI 3

9,20

8,33

8,86

26,39



Resultater DM junior kvalifikation 23-04-2010
DM junior kvalifikation i Århus d. 24. - 25. maj 2010

Alle tre 3 juniorkonkurrence hold tog afsted til Århus til kvalifikation til DM i spring/rytme og med fine resultater.

Juniorrækken er for op til 14 årige gymnaster for pigehold og op til 15 år for mixhold. Der blev konkurreret i Serie, Måtte og Trampolin. Resultaterne er pt.:

Juniormix v/Lasse, Thomas og Nicoline. Dette hold består af piger og drenge fra vores juniorhold.

De vandt kvalifikationskonkurrencen og ligger solidt foran nr. 2. Stort til lykke!

Hold:                    Rytme: Bane: Tramp: Sum:
Helsinge SI 1    12,23 13,30 13,13 38,66


Juniorpiger 1 (Helsinge SI 6) v/Jeanette og Kasper. Dette hold består af 11-12 årige piger fra vores udtaget minihold. (de skal konkurrere i juniorrækken pga. alder på holdet).
Hold:                    Rytme: Bane: Tramp: Sum:
Helsinge SI 6    9,53 8,90 9,50 27,93

Juniorpiger 2 (Helsinge SI 5) v/Jeanette og Kasper. Dette hold består af en anden gruppe 11-12 årige piger fra vores udtaget minihold.

Hold:                   Rytme: Bane: Tramp: Sum
Helsinge SI 5    7,80     8,96 9,66 26,42



Se alle resultater - klik her



Så skal vi snart til konkurrence

Helsinge Gymnastikforening deltager i foråret 2010 i konkurrencer efter et par års pause. Vi glæder os meget til at vise vores gymnaster gymnastikkens konkurrenceverden og vi ved, at alle glæder sig meget.

Se nedenfor hvilke hold der deltager i hvilke konkurrencer, hvor i landet det sker og meget mere. ALLE er meget velkomne som publikum i hallerne til konkurrencerne. Jo flere der hepper på Helsinge, jo bedre!

Har du aldrig set en Spring/Rytme konkurrence så tag dine springbørn under armen og kik forbi, så også de kan få en meget spændende og anderledes gymnastikoplevelse fra "den almindelige træning i hallen."

Er du gymnastiknørd kan du læse om reglementet for deltagelse i Spring/Rytme konkurrencer - klik her.


Sjællandsmesterskab for begyndere

Læs beretning og se billede på Mikropiger 2.

Spørgsmål til konkurrencen og dagen kan rettes til Katrine Rhiger. Mobil

For at læse flere detaljer om konkurrencen klik ind på DGF's hjemmeside - klik her.


Danmarksmesterskab

Vores Mikropiger 3 med Kim og Dorte i spidsen deltager i år for første gang i konkurrence. 
Kvalifikationes konkurrencen foregår i Ringsted Hallerne d. 1. og 2. maj 2010. Hos DGF hedder konkurrencen Mini, de deler deres hold ind anderledes aldersmæssigt end Helsinge.

Hele holdet og alle de andre mikropiger er meget velkomne til at komme til konkurrencen og nyde en dejlig gymnastikdag.

Hvis holdet kvalificerer sig til DM vil der være finaler i Vejen d. 5. og 6. juni 2010.

Spørgsmål til konkurrencen og dagen kan rettes til Kim Fischer.

For at læse flere detaljer om konkurrencen klik ind på DGF's hjemmeside - klik her.



Danmarksmesterskab

Vores Minipiger med Jeanette og Kasper i spidsen deltager i år for første gang i konkurrence.
Kvalifikations konkurrencen foregår i Århus d. 24. og 25. april 2010. Hos DGF hedder konkurrencen Junior, da DGF deler deres hold ind anderledes aldersmæssigt end i Helsinge.

Hele holdet og alle andre Helsinge gymnaster er meget velkomne til at komme til konkurrencen og nyde en dejlig gymnastikdag.

Der vil være finaler i Taastrup d. 29. og 30. maj 2010.
 
Spørgsmål til konkurrencen og dagen kan rettes til Jeanette Jensen.

For at læse flere detaljer om konkurrencen klik ind på DGF's hjemmeside - klik her.


Gymnastik - verdens bedste sportsgren

Læs her på Danmarks Gymnastikforbunds hjemmeside om hvorfor det liiige er, at du skal gå til gymnastik.

Klik her for at komme til artiklen



Helsinge Gymnastikforening