00
Foreningen » Medhjælper 14 - 15 år
 

En medhjælper er 14 - 15 år gammel og hjælper til på både rytme- og springhold.

Medhjælperne i GymHelsinge er en skøn skare af friske gymnaster, der gerne vil bruge deres eftermiddage på at hjælpe til på vores hold.

Uden dem havde vi ingen hold, så vi vil gøre vores bedste for at passe på vores medhjælpere og sørge for, at de får den nødvendige instruktion og uddannelse for at kunne varetage en minihjælper rolle.

Hvorfor være medhjælper
Det skal ikke være for pengenes skyld  men til gengæld vil vi hjælpe dig til at du får læring, som vil følge dig og hjælpe dig resten af livet.
Du lærer at lede andre, at støtte forskellige typer mennersker, at være respekteret uden at være dominerende, at være motiverende for at gymnasterne udvikler sig.
Når disse ting lykkes for dig vil du til gengæld få masser af respekt, glæde og energi tilbage fra dine gymnaster.
Plus du bliver en del af GymHelsinges mini- og medhjælpere, hvor vi årligt holder samlinger og hygge arrangementer.

Alle medhjælpere modtager
Timeløn
En sæsongave ved opvisningen
Kurser for at sikre videreudvikling - måske til en kommende med instruktørrolle
Magasinet Udspil fra DGI
Forsikring under træning
 




 

GymHelsinge fejrer 125 års jubilæum i 2012